Scenariusz imprezy czytelniczej "W świecie baśni Andersena"

Opublikowano: wtorek, 29, marzec 2016

Scenariusz imprezy czytelniczej 

 

W ŚWIECIE BAŚNI ANDERSENA

Z OKAZJI

MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIĄŻKI DLA DZIECI

1 lub 4.04.2016

 

PRZYGOTOWANIE

Dorota Bulińska

UCZESTNICY:
wszyscy uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz uczniowie kl. I-III

CELE:

- uświetnienie MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIAŻKI  DLA  DZIECI
- promocja baśni H.Ch.Andersena,

- poznanie niektórych faktów z życia Andersena oraz ogólnych wiadomości
  o Danii,
- stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci,
- kształcenie umiejętności uważnego i aktywnego słuchania,                                                                              
- wyzwalanie motywacji uczenia się i aktywnego uczestnictwa w zajęciach,
-  rozwijanie zainteresowań i nawyków czytelniczych,
- rozbudzanie wrażliwości na piękno słowa,
-
rozwijania dziecięcej wrażliwości, współczucia, empatii, serdeczności,     otwartości, wyobraźni,
- wzbogacanie słownictwa,
- poszerzanie wiedzy,
- integracja uczniów.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-    książka „Baśnie Andersena”,
-    skan  „Calineczki”,
-    prezentacje multimedialne,
-    ilustracje, plansze, hasła, rekwizyty, teksty zagadek,
     wiersz „List do Andersena” Joanny Kulmowej,
-    mapa Europy,
-    nagrody – cukierki, zakładki do książek,
-    laptop, rzutnik, ekran,
-    Internet – piosenka „Podróż do krainy bajek” mp3, superkid-online,    scholaris.

PRZEBIEG

·        Przywitanie uczestników, uczniowie kl. I-III witają gości wierszem
-pokazywanką. Wysłuchanie piosenki „Uśmiechem przywitaj dzień”.

·         Nauczyciel wyjaśnia, że na dzisiejszych zajęciach przeniesiemy się do magicznej krainy baśni Andersena, w której czekają nas różne konkursy.
Na stolikach są pojemniki na punkty, którymi będą cukierki. Uczeń, który dobrze odpowie zdobywa punkt (cukierka) dla swojej klasy. Zanim to nastąpi, proszę przypomnieć, o czym i o kim będziemy dzisiaj mówić
(chętni uczniowie czytają hasła-cele lekcji )
1. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
2. ANDERSEN
3. DANIA
3. BAŚNIE


·         Wysłuchanie piosenki „Podróż do krainy bajek” – Internet mp3
https://www.youtube.com/watch?v=yFcvIKAnFZE

·         Nauka refrenu piosenki „Podróż do krainy bajek”, wspólne śpiewanie

Zabierz nas, zabierz do krainy bajek

      niezapomniany panie Andersenie.

      Niechaj przez chwilę, chociaż nam się zdaje,

      że może każde spełnić się marzenie.

·         Poznanie niektórych faktów z życia Andersena oraz ogólnych wiadomości
o Danii - prezentacja multimedialna

·         Pytania:
- Kiedy urodził się Andersen?
- W jakim kraju urodził się Andersen?
- Jakie miasto jest stolicą Danii?
- Na jakim kontynencie leży Dania?
- Z czego słynie Dania?
- Ile Andersen miał lat, gdy rozpoczął naukę w szkole?
- Czy Andersen lubił podróżować?
- Jakie odwiedził kraje?
- Ile napisał baśni?
- Na ile języków przetłumaczono jego baśnie?
- Czy miał żonę?
- Ile lat żył?

·         Wspólne śpiewanie piosenki „Podróż do krainy bajek”

·         Przegląd wybranych baśni – prezentacja multimedialna

·         Wspólne śpiewanie piosenki „Podróż do krainy bajek”

·        Dobieranie tytułów do ilustracji wybranej baśni

·         Zagadki

1.      Żył przed laty pewien książę.

Z gwiazd mu wywróżono,

że księżniczka najprawdziwsza

będzie jego żoną.

I niedobrze to dla księcia

skończyć by się mogło,

 gdyby nie ziarenko grochu,

 które mu pomogło.

2.      Była dobra, była ładna,

zgrabna, a w dodatku

 całkiem tycia, tyciusieńka

i mieszkała w kwiatku.

nie lubiła mrozu zimy,

 tylko ciepło lata

i znalazła dom wśród elfów,

hen na końcu świata.    

3.      Wszyscy chórem je uznali

za straszne brzydactwo,

więc wciąż drwiło i szydziło

z niego całe ptactwo.

Biedne kaczę nie wiedziało,

co z nim dalej będzie,

aż w słoneczny dzień wiosenny

stało się łabędziem.

 

4.     Tu gwar, radość i zabawa,

pachną ciepłem święta,

a tam kuli się dziewczynka,

bosa i zmarznięta.

Ale smucić się za bardzo

chyba nie potrzeba,

bo ją babcia ukochana

zabierze do nieba.

5.      Zła królowa mrozu

i wielkiego chłodu

zamieniła serce chłopca

w mały sopel lodu.

I nic na to, moi drodzy,

poradzić nie mogę-

zanim Gerda znajdzie Kaja,

długą przejdzie drogę.

 

·        Podaniu tytułu baśni do danego rekwizytu

- ziarnko grochu /”Księżniczka na ziarnku grochu

- żołnierzyk /”Dzielny ołowiany żołnierz

- mała szkatułka /”Latający kufer

- kwiat /”Calineczka

      - papierowy płatek śniegu /”Królowa Śniegu

- sztuczny ptaszek /”Słowik

- jajko /”Brzydkie kaczątko

- gałązka świerku / „Choinka”

- świnka (zabawka) / „Świniopas”
- zapałki / „Dziewczynka z zapałkami”

·         Wspólne śpiewanie piosenki „Podróż do krainy bajek”

·        Aktywne, głośne czytanie baśni „Calineczka” – skan, lub
 http://www.scholaris.pl/resources/run/id/49646

·        Pytania do baśni

- Skąd wzięła się Calineczka?
- Z czego miała łóżeczko/ kolebkę?
- Jakie zwierzęta spotkała Calineczka?
- Kto porwał Calineczkę?
- Dlaczego kret porwał Calineczkę?
- Kto usłyszał płacz Calineczki?
- Gdzie posadził chrabąszcz Calineczkę?
- Kto uratował Calineczkę, gdy marzła w lesie?
- Kto zakochał się w Calineczce?
- Dlaczego Calineczka nie chciała kreta za męża?
- Kto uratował Calineczkę przed kretem?
- Gdzie zaniosła jaskółka Calinczkę?
- Kogo pokochała Calineczka?

·         Układanie kolejności zdarzeń – https://www.superkid.pl/rozsypanka-online-historyjki-4

·        Odczytanie wiersza J. Kulmowej „List do Andersena”

List do Andersena - Joanna Kulmowa

Ja dziękuję panu
panie Janie Christianie
za bardzo dziecinne bajanie.

Za kominiarczyka co kochał się w pasterce.
Za słowika –
że miał żywe serce.
Za szkiełko Królowej Śniegu.
I za smutny los żołnierza cynowego.
Za księżniczkę na ziarnku grochu.

Za cień
który trwa przy mnie wszędzie.
I za każde brzydkie kaczątko
co wie teraz
że łabędziem
będzie.

·         Podziękowanie za udział,
pytania: O kim dzisiaj mówiliśmy? Jaką czytaliśmy baśń? Podobały wam się zajęcia? Komu podobały się zajęcia podniesie do góry ręce.
W górę ręce, w górę ręce, aby braw było więcej”

·        Każda klasa otrzymuje zebrane do pojemnika cukierki a klasy, które zdobyły najwięcej punktów-cukierków otrzymują dodatkową nagrodę – zakładki do książek. Każda klasa otrzymuje zadanie do wykonania w swojej sali - ilustracja wybranej baśni. Uczniowie kolorują lub wykonują samodzielnie techniką dowolną i gotowe prace oddają do biblioteki. Tam  zostanie wykonana wystawa.

Odsłony: 2559