Scenariusz pt. "ZOO" J. Brzechwy

Opublikowano: niedziela, 26, luty 2017

Scenariusz lekcji otwartej

 

Temat: W magicznym świecie wiersz Pana Jana Brzechwy – ZOO.

Temat dla ucznia: ZOO.

Uczestnicy zajęć: klasy I-III szkoły podstawowej  i IV-VI życia

Czas zajęć: 1 lekcja.

Data: 16.06.2106 r.

Nauczyciel prowadzący: Natalia Sobczak

 

Cele

- uczniowie w grupach wykonują plakat do wybranego wiersza z cyklu ZOO,

- uczniowie słuchają i czytają wiersze z cyklu ZOO,

- przeprowadzenie szukania skarbów (zdjęć zwierząt) na terenie szkoły,

- rozwijanie kompetencji czytelniczej uczniów,

- przeprowadzenie lekcji otwartej dającej pole do dyskusji między nauczycielami.

 

Metody:

Eksponujące, aktywizujące, podające, praktyczne, pedagogika zabawy, zabawy ruchowe, aktywnego czytania.

 

Formy:

Indywidualna jednolita i zróżnicowana,

Grupowa jednolita i zróżnicowana.

 

Środki:

Prezentacja multimedialna, nagranie z piosenką „Tu stoją krokodyle”, kartki A3 do plakatów, kolorowanki ze zwierzętami, wiersze ZOO, kredki,

 

Przebieg zajęć:

1.      Przywitanie z uczniami.

2.      Wprowadzenie tematu poprzez piosenkę: „Tu stoją krokodyle”:

a.       Wspólne śpiewanie z pokazywaniem,

b.      Odpowiedź na pytanie: kto występuje w piosence? Jakie zwierzęta?

c.       Gdzie mieszkają zwierzęta zaprezentowane w piosence?

3.      Odczytanie wierszyków z cyklu ZOO – nauczyciel wstęp, chętni uczniowie kolejne wiersze, wszyscy powtarzają wierszyki (teksty i obrazki w prezentacji).

4.      Zagadka słuchowa – odgłosy zwierząt (lew, papuga, zebra, żyrafa, słoń, małpa).

5.      Zilustruj wylosowany wiersz – plakat. Każda klasa losuje wiersz, wybiera kolorowanki i przygotowuj plakat. Przedstawienie plakatów uczniom.

6.      Zabawa: „Spacer po ogrodzie zoologicznym”. Wybierzcie się na wędrówkę po szkole i znajdźcie obrazki zwierzęcia, do którego klasa zrobiła plakat. Jeśli znajdziesz inne zwierzę, nie ruszaj go.

7.      Zaśpiewanie piosenki z ruchem „Tu stoją krokodyle”.

8.      Pożegnanie.

Odsłony: 914